Tune

Forskel på trivsel på Tune Skole og Karlslunde Skole

I den årlige trivselsmåling ligger Tune Skole tæt på andre skoler i landet, men går lidt tilbage i forhold til året før. Karlunde Skole tager til gengæld et betydeligt hop til endnu længere op over landsgennemsnittet som en skole, børnene er meget glade for at gå på.

 

Skolerne i Greve Kommune ligger omkring landsgennemsnittet, når man ser på børnenes trivsel. Tune Skole ligger også på niveau. Men der er dog sket et fald i trivslen, hvis man sammenligner skoleåret 2017-18 med 2018-19. Målingen viser også, hvordan de mindste elever oplever deres hverdag i skolen.

På fjerde klassetrin er Tune Skole faldet fra en trivselsprocent, hvor børnene vurderer deres hverdag som rigtig god, fra 93,7 procent i skoleåret 2017-18 til 88,1 procent i skoleåret 2018-19.

I 7. klasse ligger tilfredsheden i 2018-19 på 86,5 procent mod 90,4 året før.

Også i 9. klasse står det lidt dårligere til i med 90,7 procent rigtigt glade børn mod 92,7 året før.

 

Social trivsel udgør forskellene

Der er forskel på, hvordan drenge og piger oplever dagen i skolen. Kigger vi på, hvordan det går med den sociale selvfølelse, har drengene det langt nemmere end pigerne i al fald i de mindre klasser.

I 4. klasse svarer samtlige drenge, at de har det godt, mens kun 60 procent af pigerne trives højt. Mens pigerne altså har det sværere med det sociale end drengene i 4. klasse, ændrer tallene sig markant, når vi kigger på 5. klasse. Her svarer 85,7 procent af pigerne, at de har det godt socialt, mens det for drengene igen er svarprocent på 100.

I 6. klasse svarer 94,7 af drengene, at de har det godt socialt, mens det for pigernes vedkommende er 96 procent.

I 9. klasse ligger snittet omvendt på 94,7 procent for pigerne og 96 procent for drengene.

 

Tallene viser trivsel blandt eleverne på Tune Skole sammenlignet med tidligere år.
Generel trivsel lidt over landsgennemsnittet

Tallene fra Børne- og Undervisningsministeriets trivselsmåling viser også, at høj trivsel i Greve Kommunes skoler tilsammen ligger på 92,2 procent mod 91,5 procent på landsplan.

Tallene glæder Claus Jensen, som er formand for Skole- og Børneudvalget i Greve Kommune:

– Vi har gode skoler, dygtige medarbejdere, og langt de fleste elever er glade for deres klassekammerater og kan lide deres skole, siger han.

 

Men ikke alle er med

Udvalgsformanden tilføjer dog, at tallene kun er et gennemsnit, og at der derfor stadig er børn, som har brug for opmærksomhed:

– Alle børn skal føle sig som en del af fællesskabet i klassen, og allerhelst skal de have en rigtig god ven. Derfor skal vi hele tiden arbejde på at hjælpe de elever, som føler sig ensomme, bliver drillet og ikke føler sig inddraget, siger Claus Jensen.

 

Udfordringer i skolen

Målingen viser også, at mange af eleverne på Tune Skole ikke oplever at få al den støtte og inspiration, de kunne ønske sig. Kun 60 procent af eleverne oplever nok støtte og inspiration i hverdagen, mens det altså efterlader 4 ud af 10 med oplevelsen af enten ikke at få helt nok eller slet ikke at få, hvad de kunne ønske sig.

 

Fakta

Tallene for trivsel i skolerne i Greve Kommune ligger ikke langt fra landsgennemsnittet. Herunder følger sammenligningen med landsgennemsnittet. Her udgør tallene svar fra de elever, som oplever fuld tilfredshed:

                                   Greves folkeskoler        Alle landets folkeskoler

Generelt trivsel           92,2%                               91,5%

Faglig trivsel               88,3%                               87,5%

Ro og orden               85,6%                               84,9%

Social trivsel               92,4%                               92,8%

Støtte og inspiration  62,4%                               60,1%

 

Glad for at gå i skole?

Trivselsmålingen viser også, hvordan de mindste elever har det på Tune Skole. I 0. til 3. klasse svarer 7 ud af 10 af både drengene og pigerne, at de er glade for deres klasse.

Når det handler om at være glad for selve skolen, svarer 66,6 procent af drengene ja, mens 74,7 procent af pigerne siger det samme.

Spørger man også børnene i indskolingen, om de kan koncentrere sig i timerne, er det kun lidt under halvdelen af drengene og lidt over halvdelen af pigerne, der svarer ja.

Når det kommer til larm i timerne, er det under halvdelen af børnene, der svarer, at de kan høre, hvad lærerne siger.

Med hensyn til drillerier oplever halvdelen at blive drillet så meget, at de bliver kede af det.

 

Karlslunde Skole scorer højt

Med hensyn til drillerier og at høre, hvad læreren siger i timerne, adskiller 0. til 3.-klasserne på Karlslunde Skole sig ikke meget fra skolen i Tune.

På Karlsunde Skole svarer 53,1 procent af drengene og 59 procent af pigerne i de små klasser, “ja, meget” på spørgsmålet om, om de er glad for skolen, mens 6 ud af 10 af både drengene og pigerne er glade for den klasse, de går i.

Men ser vi på trivsel helt generelt på skolen – for alle årgange – går det meget bedre i Karlslunde end i Tune. I Karlslunde ligger den samlede tilfredshedsprocent på hele 97 procent mod Tune Skolesm 90,7 procent tilfredse elever.

På spørgsmålene om, hvordan eleverne oplever både faglig og social trivsel, ro, orden og oplevelsen af af få støtte og inspiration, svarer eleverne i Karlslunde også langt mere positivt.

Trivselsmålingen for Karlslunde Skole placerer skolen langt over landsgennemsnittet.