Rådhuset afviser rotteklage
I et svar til TunePosten afviser centerchef Klaus Øvre Bentsen – Center for Dagtilbud & Skoler – at eleverne har gjort rent efter rotteangreb. TunePosten mener dog, at der er brug for opklarende spørgsmål
Som nævnt i det seneste nyhedsbrev havde en forælder til en elev i 6. klasse oplevet, at hendes datter kunne fortælle, at eleverne havde gjort rent efter rotter i hjemkundskabslokalet.
Det fik TunePosten til at rette en række spørgsmål til kommunen, ligesom vi ønskede aktindsigt i den rengøringsrapport, vi mente måtte foreligge for det arbejde, skadedyrsbekæmperen Kiltin havde foretaget i forbindelse med rotteangrebet.
Desinficeret overalt
Kommunen har nu svaret, men svaret åbner, som kan læses senere, for en række nye spørgsmål.
Centerchef Klaus Øvre Bentsen skriver:
– Administrationen har haft telefonisk kontakt til Kiltin, og efterfølgende modtaget skriftligt svar. Kiltin oplyser, at der er desinficeret overalt (alle flader) og rengjort, inden der er blevet klarmeldt den 3. oktober.
Kiltin oplyser endvidere, at de er enige i, at gulvet ikke var rengjort godt nok, men Kiltin oplyser samtidig, at det ikke har nogen betydning for sikkerheden, da der er desinficeret overalt, skriver centerchefen.
Kun gulvet var snavset
Han afviser, at der i øvrigt skulle have været så mangelfuld rengøring, at en medarbejder, Anette Sia Christiansen, fra Rådhuset var, som beskrevet af den pågældende forælder, ”chokeret” over standarden.
Centerchefen mener på den baggrund, at den pågældende medarbejder er enig med Kiltins beskrivelse af, at det kun var gulvet, der var problematisk:
– Det er det samme, som vores medarbejder fra Center for Teknik og Miljø har udtalt – altså at rengøringen af gulvet ikke var tilfredsstillende. Det skal ikke forveksles med, at medarbejderen var chokeret. Kiltin gav direkte besked til skolen om, at rummet var desinficeret, hvorefter lokalet blev taget i brug. Eleverne har sat mel ind i skabene, og der er tale om ny-indkøbt mel, ikke gamle rester. Der var således ikke gammelt mad i skabene, og det er vigtigt at understrege, at skolen naturligvis ikke sætter elever til at håndtere affald efter rotter, slutter Klaus Øvre Bentsen.
Gjorde rent igen
Det fremgår af Kiltins rengøringsrapport, at rengøringen den 2.-3. oktober blev foretaget ved ”fejning, afvaskning af alle flader med Ajax samt efterfølgende desinficering”.
Desinficeringen blev foretaget med ”sprøjtning af alle overflader i køkkenet med antikim i en 3 procent opløsning”
Efter klagen over manglende rengøring af gulvet fra skolen og klagen fra den pågældende forælder over, at eleverne havde gjort rent i lokalet, mødte Kiltin frem igen og gjorde endnu en gang rent.
Det kræver yderligere svar
Det har fået TunePosten til at spørge centerchefen:
Hvorfor var det nødvendigt igen den 10.-11. oktober at CITAT: at “vaske ALLE flader med Ajax og der blev desinficeret med Antikim 3”, hvis det ALLEREDE var gjort, og det kun var gulvet, som var beskidt?
Hvorfor bad Anette Sia Christiansen om at ”alle madvarer skulle smide ud”, hvis der var tale om nyindkøbte madvarer?
Blandt boksene til opbevaring af madvarer var der en, hvor der tydeligt var gnavet hul i bunden. Men den var IKKE smidt ud. Kan det bekræftes?
Har de nuværende 7. klasser og 8. klasser også LÆRT at gøre hovedrent i forbindelse med hjemkundskabsundervisningen?
TunePosten hører gerne fra forældre til elever i skolens 7.- og 8. klasser, der har oplevet, at deres børn har “lært at gøre hovedrent” i hjemkundskabsundervisningen.