Nu mister Tune sit plejecenter
Christiansborgsk benspænd betyder, at Greve Kommune vælger at placere et plejecenter andet steds i kommunen
Af Dan Bjerring
Planlægning af et nyt plejecenter ved Tunehallerne har været sat midlertidigt i bero som følge af indsigelser fra Erhvervsstyrelsen i forhold til støjrestriktioner omkring Roskilde Lufthavn.
Byrådet har derefter afventet mulighederne i en revideret Fingerplan, men både den nuværende socialdemokratiske erhvervsminister, Simon Kollerup, og hans konservative forgænger, Rasmus Jarlov, har vendt tommelen nedad.
Da der fortsat er behov for flere plejehjemspladser indstiller Rådhusets forvaltning til Byrådet, at et nyt plejecenter placeres et andet sted end i Tune.
Plejecenter ikke muligt
Borgmester Pernille Beckmann har ifølge indstillingen til Byrådet været i dialog med
Erhvervsministeriet for at afsøge mulighederne for at fortolke Fingerplanen på en måde, der giver kommunen mulighed for at bygge boliger, plejecenter m.v. inden for den særlige støjrestriktions zone. Men i et brev fra ministeren den 28. august fremgår det, at det ikke i øjeblikket er muligt at planlægge et plejecenter på arealet ved TuneHallerne.
Der skal først foreligge en revideret støjzone i Fingerplanen, og det kommer ikke til at ske, før udviklingsplanerne for Kastrup Lufthavn og dermed også Roskilde Lufthavn foreligger.
Det forventes at tage flere år, før planerne er klar.
Lunden kan ikke anbefales
Det fremgår af dagsordenen, at området ved boldbanen bag Tune Skole, Lunden, er en mulig alternativ placering for et plejehjem i Tune.
Området ligger uden for den særlige støjrestriktions zone, men forvaltningen vurderer, at placeringen vil påvirke trafiksikkerhed og tryghed i området i negativ retning, da kørende færdsel til og fra plejecentret vil skulle krydse flere større stisystemer.
Derudover vil udearealerne ved Lunden blive reduceret markant.
Placeringen kan derfor ikke anbefales.
Stigende behov for plejeboliger
En analyse af fremtidens behov for pleje- og ældreboliger i Greve Kommune viser, at behovet stiger markant frem mod 2029.
Det nuværende antal plejeboligpladser i Greve Kommune er 308, emn allerede i 2021 vil der mangle 42 pladser og i 2029 161 pladser
Det tager ca. 4-5 år fra Byrådet beslutter en placering og indleder planlægning af et plejecenter, til byggeriet kan tages i brug.
– I lyset af, at der kan gå flere år, før planerne for Kastrup og Roskilde Lufthavne bliver meldt ud, anbefaler administrationen, at Byrådet beslutter, at administrationen kan igangsætte en undersøgelse af andre mulige placeringer for at sikre, at et plejecenter kan stå klar i 2025, lyder budskabet.